A pászka (macesz) esetében egy sok helyen megénekelt, legendás eledelről van szó. Sivatagi vándorlása során Mózes népe a legegyszerűbben úgy tudott kenyérhez jutni, ha lisztből és vízből gyúrta és forró kövön megsütötte a vékonyra lapított, kovász nélküli kenyeret. Ugyanezt tettem én a minap, csak éppen elektromos sütőben.
A liba pedig úgy esett, hogy Márton nap táján egy egészben sült szárnyast fogyasztottunk. A bendőjében megbújt egy kiszacskónyi aprólék – belsőség és libanyak, amit a bőség zavarában akkor a mélyhűtőbe tettem. Ebből készült ez a mostani alaplé, zöldségekkel és fűszerekkel dúsítva, majd – ahogy dukál – maceszgombóc került bele.
Hozzávalók (4 adag):
A leveshez
1 liba nyaka és belsősége (szív, máj, zúza)
2 db sárgarépa
1 db fehérrépa
½ db zeller
1 db vöröshagyma
4-5 gerezd fokhagyma
2 db babérlevél
petrezselyemzöld
szemes bors egészben
őrölt bors
gyömbér
szerecsendió
pici sáfrány (ha van)
A maceszgombóchoz
150-200 gr pászka (előző nap sütőben sütve vagy boltban vásárolva)
2 db tojás
1,5 kanál libazsír
1,5-2 dl alaplé a levesből
A libaaprólékot a zöldségekkel és a fűszerekkel finom levessé főzzük. Forrás után lassú tűz (villanytűzhelyen 3,5-es fokozat) és 3 óra gyöngyöző főzés kell neki, mert a húsleves közismerten nem a kapkodásról szól. Ha a libanyak húsa megpuhult (villapróba!), akkor mindent kiszedünk és a levet leszűrjük.
Közben elkészítjük a maceszgombócot. A pászkát aprócska darabokra tördeljük és felöntjük az alaplével, majd hagyjuk megpuhulni. Ráütünk két tojást és hozzáadjuk a libazsírt. Ha langyos még a masszánk, jobban olvad benne a zsír. Én a garnírumokat, levesbetéteket nem szoktam túlfűszerezni, mivel ők csak mellékszereplők. Kézzel meggyúrjuk és gombócokat formálunk belőle (átmérő: kb. 3-4 cm). A gombócokat a már leszűrt, újraforralt levesbe főzzük, ami kb. 20 perc.