Ha az egyiptomiak királynőjéről Kleopátráról beszélünk, igazából mindenki VII Kleopátrára gondol, mert ő volt a leghíresebb, a hasonló névvel uralkodó egyiptomi hatalmak közül. Krisztus előtt 51-től haláláig görög származásúként Egyiptom királynője volt, a Ptolemaida-dinasztia utolsó uralkodója, egyben Egyiptom utolsó fáraója.
Kleopátra legalább 9 nyelven beszélt, görög nyelv és görög kultúra mellett az egyiptomi nyelvet is teljességgel elsajátította, és ezzel a háromszáz éve uralkodó dinasztiában ő volt az első uralkodó, aki népe nyelvét is folyékonyan beszélte.
Plutarkhosz az ókori görög történetíró így írta le Kleopátrát: szórakoztató vele beszélgetni, „Mert szépsége, mint mondják, önmagában nem volt összehasonlíthatatlan, és nem is olyan szép, hogy elkápráztassa azokat, akik látták, de a vele folytatott beszélgetésnek ellenállhatatlan varázsa és jelenléte volt, párosulva meggyőződésével. „
Kleopátra szépségét tehát elsősorban kisugárzásának, egyénisége varázsának köszönhette. Azonban Kleopátra nagyon sok női praktikát alkalmazott, hogy elismerésre késztesse a körülötte lévő férfiakat és irigyelt szépséggé formálja magát.
Szépségtitkait kutatták, tanulmányozták és néhányukat a mai napig követendő példaként jegyzik a szépségápolásban.
- Mézet használt az arcára, annak antibakteriális tulajdonságai miatt.
- Naponta többször mosta meg arcát olaj és kréta vagy olaj és mész felhasználásával.
- Almaecettel öblítette le azt.
- Az uralkodónő kozmetikumainak alapanyagai között olyan összetevők szerepeltek, mint a gyömbér, az antimon, a kalamin, a hagyma, a libazsír, a terpentin stb.
- A tengeri sót használta, mint természetes radírt, teste és arca hámlasztására.
- A pattanásnyomok eltüntetésére rózsavizet alkalmazott.
- Hennával festette körmeit, mely természetes alapanyagként gyönyörű, vöröses-barna színt varázsolt rájuk.
- Hajának festéséhez is ezen természetes színezőt, illetve borókabogyó keveréket és olajat használt. Ezek mellett olívaolajjal kezelte haját, tömegének gazdagítására.
- A legismertebb Kleopátra szépségtitok a fürdője volt. Tejben fürdött víz helyett. Holt-tengeri sót adott fürdőjéhez illóolajokkal és aromás virágokkal, hogy enyhítse a stresszt és ragyogjon a bőre! A tejben található A- és E-vitamin fertőtlenítő hatású, melyhez még olívaolajat is kevert, hogy hidratálja bőrét.
- Kölniként leginkább a jázmin és a rózsaillatot szerette.
- Szőrtelenítő krémje az alábbi összetevőkből állt: uborka, gumifa leve, olaj és platánlé, melyeket összekevert egy ismeretlen madár megfőzött és összetört csontjaival.
- A rossz lehelet megakadályozása érdekében cachou pasztillát rágott, melyet még napjainkban is megtalálunk a frissítő lehetet ígérő pasztillák között.
- A testszag megelőzésére is gondolt: illóolaj keveréket használt ellene.
- Ajkait vörös okker és zsír összekeverésével kapott színező anyaggal festette, szeme megnyugtatására zellert és kendert használt. Az antimon-szulfid volt az a fekete szer, amellyel sötétítette a szemét, a szemöldökét és a szempilláját.
- Vegyünk 1 csésze zöld szőlőt és 1 evőkanál mézet. Keverjük össze és vigyük fel a bőrünkre. Hagyjuk hatni 15 percig. Ez volt Kleopátra receptje a nap okozta barnaság eltávolítására, mert a napbarnított bőr az alattvalók bőrszíne volt. Néhány országban még ma is ezt a népszerű receptet használják a barnaság eltüntetéséhez.
Nem találunk túl sok titkot a felsorolásban, hisz a jelen kor szépségipari termékeiben is megtaláljuk ezeket az alapanyagokat. Azaz, nem csak a szépség örök.