Együttélés idős szülővel

2024.11.11. | A szerző: Pap Mária, Család, Életmód És Egészség

Idős szülő, amikor egyedül marad

Ahogy az idős szülő egyre kevésbé képes önállóan élni, eljön az idő, hogy mérlegeld a lehetőségeidet. Itt van néhány lépés, amivel felkészülhetsz arra, hogy fizetetlen gondozó légy a saját otthonodban és ez ne legyen teljes önfeladás is egyben.

Ha elveszti társát az idős szülő, és testileg, lelkileg összetört, egyedül aligha kezd már új életet. De a gyermekével még megteheti! Ha valakinek több gyermeke van, felmerül a felelősség megosztása. De ahogy egy gyermekelhelyezési perben sem feltétlenül szerencsés, ha a kiskorúnak vándorolnia kell, úgy a szépkorúnak is szerencsésebb talán, ha igazi otthonra lel. Ha kulturált döntés születik, hogy kihez költözzön be az elárvult szülő, akkor sem árt tisztázni a további feladatmegosztást.

A beköltözés utáni első időszak minden bizonnyal a legnehezebb, még akkor is, ha minden családtag kedveli és tiszteli egymást. Új helyzet minden résztvevőnek. A szülőnek ki kell lépnie a megszokott komfortzónájából, elveszítheti a kapcsolatot a megmaradt néhány barátjával is. Túl azon a traumán persze, hogy élete párját már elveszítette. Az új helyzetben kicsit talán segíthetnek ezek a tippek. Különösen, hogy sokakat érintő társadalmi problémával állunk szemben.

Kulcs a kommunikáció

Az első és legfontosabb lépés egy higgadt és nyílt párbeszéd kialakítása a gondozási helyzetről. Ez lehetőséget ad mindkét – az idős szülő illetve minden érintett –  fél számára, hogy kifejezzék érzéseiket és elvárásaikat, elkerülve ezzel a félreértéseket és a kölcsönös haragot. Fontos megérteni, hogy ez a szülő számára is egy nehéz átmenet, hiszen a függetlenségét veszíti el.  Próbálj meg mély empátiát, megértést és türelmet kialakítani, mivel ez segíteni fogja a folyamat könnyebbé tételét.

Otthonod biztonsága az idős szülő számára

Természetes, hogy a saját gyermeked érkezése előtt gondosan kiiktattál lehetőleg minden veszélyforrást. Itt az ideje, hogy ezt újra megtedd, ezúttal idősbarát szempontok szerint. Legyen a lakás vagy a lakrész hozzáférhető és kényelmes, a berendezés ne rejtsen csapdákat. A lépcsőjárás fárasztó az idős embernek és sok egyéb veszély is leselkedhet rá, amire eddig nem is gondoltál. A csúszós szőnyegek, a gyenge világítás, kiálló bútorok és akadályok komoly kihívást jelenthetnek. A kádba nem fog tudni könnyedén be- és kiszállni, zuhanyra lesz szükség. A WC-re magasító kellhet és nagyobb tér. Bár ez talán szokatlannak tűnhet, megfontolható egy babamonitor felszerelése is.

Neked kell alkalmazkodni az új rutinhoz

Az idős szülő változni már nem fog. Elég változás egy öreg fának, ha átültetik. Az egészségügyi problémái például komoly odafigyelést igényelhetnek. Ne legyen bűntudatod, ha ez nem megy egyik napról a másikra, de folyamatosan dolgozni kell rajta.

Maradj rugalmas!

Nincs mit tagadni, az életritmusunk megváltozik. Az idős szülőt mindenhová szállítani kell, beszerezni a gyógyszereit, és lehetőleg még szabadidős programokat is szervezni neki, vele, hogy ne érezze kirekesztve magát. A látás- és mozgásproblémák miatt mindez sokkal több időt igényel. Ha korábban eljártatok vacsorázni, barátokkal találkozni, rájöttök, hogy ez is megváltozik. Többször kell otthon főzni, ráadásul fontos, hogy a vacsora időben – korán – az asztalra kerüljön. Cserében – miután az idős szülő visszavonul – élvezhetitek a pároddal a kettesben töltött időt.

Légy kreatív!

Szülőként már hozzászoktál ahhoz, hogy gondoskodj a gyermekeidről, legyenek azok kisgyerekek, tinédzserek vagy felnőttek. De ők már mondjuk kirepültek. Amikor az idős szülő gondozója leszel, gyakran egyik napról a másikra, senki sem ad át egy szabálykönyvet. Ő gyakran szégyelli is a gyerekei előtt az aktuális gondjait, hogy le kell vágni a lábujjkörmét vagy más testi dolgokat kell megoldani. Amit ő annak idején, gyerekkorodban,  gond nélkül megtett neked, na de fordítva? Humorral, megértéssel sok minden orvosolható, de senki nem állítja, hogy könnyű lenne. Ha rá tudod beszélni, és megengedhetitek magatoknak, hogy bizonyos feladatokat szakemberre kell és lehet bízni, ez akár új izgalmas, közös programot is eredményezhet. Együtt járni a fodrászhoz, körmöshöz – igazi anya-lánya programként hangzik, kortól függetlenül.

További tippek idős szülő gondozására

A profi segítők életmentőek lehetnek. Mármint neked. Ne félj igénybe venni őket! Ha ez a megoldás nem elérhető, vond be a családtagokat! Neked is jár ugyanis a kikapcsolódás és a pár napra (hétre) történő elutazás is akár.

Fokozatosan vond be az életedbe! A barátaid, rokonok még örülni is fognak, ha saját – talán már elvesztett – szüleik helyett a tiéddel válthatnak pár kedves szót. Ne feledd, az idősebb generáció nagy titkok tudója!

Figyelj az igényeire, de ne rendeld alá magad! Mert neked is csak egy életed van.

Légy kész az érzelmekre! Nem bűn, ha tehernek, ha fárasztónak érzed. Még csak azt sem gondolnám, hogy magától értetődően tartozunk ezzel a szüleinknek. De az emberség, a még egyszer – talán utoljára – megtörténő  pillanatok szépsége talán megéri. Ő is érzelmi hullámvasúton ül, különösen ünnepek táján még erősödhet is az eltávozott szerettei utáni vágy.

Tarts szüneteket! Ahhoz, hogy továbbra is gondoskodhass az idős szülőről anélkül, hogy kiégnél, fontos, hogy beiktass pihenőidőket, törődj magaddal, és kérj segítséget, amikor szükséges. Ez időt ad arra, hogy levegőt vegyél, feltöltődj, és ne veszítsd el a türelmedet és toleranciádat.

Törődj magaddal és a pároddal! A gondozói szerep felvállalása kihívást jelent, de próbáljuk meg nem elfelejteni, hogy még mindig férj és feleség vagyunk. Ha ezt elmulasztjuk, az amúgy is terhelt szituáció még több feszültséget hozhat. Ez is egy életpróba, mint az összes többi. Nem csak túlélni kell, hanem lehetőleg erősödni általa.

Hivatalos iratok elkészítése, frissítése. Bármilyen fájdalmas vagy kínos, nem megkerülhető, hogy végrendelet készüljön, amíg az idős szülő birtokában van a képességeinek. Az egészségügyi dokumentációval és a pénzintézeti meghatalmazásokkal is érdemes naprakésznek lenni. Váratlan meglepetések így is bőven várnak ránk.

Mit tanulunk mindebből?

Ha pozitívan állunk hozzá, új emlékek tárházát kínálja az együttélés. Olyan oldalról ismerjük meg egymást, ahogy addig még sosem. Szembesülni a leépüléssel, az elmúlás közeledtével a befogadó, gondozó család életére is nagy hatással lehet, ha biztos alapokon állunk, megerősíthető a kohéziót. Ez végső soron jutalom.

Az eredeti cikk.

Családi rovatunk további megjelenései.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NÉVNAPOK

Natália

KÖVESS MINKET!

AJÁNLÓ

Share This

Megosztás

Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel!